Rukola właściwości i działanie – co warto wiedzieć?

Z całą pewnością każdy nie raz miał do czynienia z rukolą, czyli bardzo charakterystyczną odmianą sałaty cechującą się wyjątkowym smakiem. Wiedzieć jednak trzeba, że rukola to nie tylko interesujące walory smakowe, lecz przede wszystkim bardzo ciekawe działanie prozdrowotne. Jakie są najważniejsze właściwości rukoli?

Rukola właściwości, a skład

Jeśli chcemy poznać najważniejsze prozdrowotne właściwości rukoli, w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować jej skład. Co dokładnie znajduje się tak dobroczynnego w tej roślinie, że wielu specjalistów powszechnie zaleca jej spożywanie?
Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą rukoli jest bardzo duża zawartość witamin – 100 gramów rukoli pokrywa właściwie całodzienne zapotrzebowanie na K, a także połowę potrzebnej ilości witaminy A. Oprócz tego rukola zawiera w sobie spore ilości witaminy C, a także nieco niezwykle dobroczynnych flawonoidów.
Wiedzieć trzeba, że rukola to nie tylko witaminy, lecz również bardzo potrzebne ciału minerały. Poprzez spożywanie rukoli dostarcza się do organizmu duże ilości wapnia, ale też potasu, magnezu, żelaza, a nawet manganu.

Rukola właściwości prozdrowotne

Liście rukoli bez wątpienia są bardzo niepozorne i na pierwszy rzut oka nie sposób ocenić, jak wiele mogą dobrego przynieść organizmowi. Aż trudno uwierzyć, jak ogromne korzyści może przynieść regularne spożywanie tej rośliny. Wśród najważniejszych prozdrowotnych właściwości rukoli wymienić trzeba:

  • wzmocnienie układu odpornościowego,
  • poprawę wyglądu i kondycji skóry,
  • zapobieganie anemii,
  • poprawę działania układu krwionośnego,
  • wspomaganie odchudzania.

Co więcej, udowodniono, że wprowadzenie do diety rukoli może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka zachorowania na nowotwory, a także w wyraźny sposób może uchronić przed wieloma chorobami oczu.

Jak wybrać dobrą rukolę?

Jak więc doskonale widać, rukola posiada bardzo silne prozdrowotne właściwości, które niezwykle pozytywnie wpływają na całe ciało. Rozpowszechnienie informacji na temat rukoli sprawia, że popularność tej rośliny bardzo mocno rośnie. Żeby jednak można było uzyskać maksymalne korzyści płynące z jej spożywania, trzeba wiedzieć, jak się ją powinno wybierać.
Zdecydowanie najważniejsze jest przyjrzenie się temu, w jakim stanie są liście rukoli. Wszystkie powinny być w jednolitym, zielonym kolorze, a także nie mogą być w żaden sposób uszkodzone. Oczywiście w opakowaniu z rukolą bezwzględnie nie może być żadnej wilgoci i wody. Zakupienie ładnie wyglądającej rukoli nie sprawi, że od razu będzie się miało idealny produkt. Po przyjściu do domu powinno się wszystkie liście wyjąć z opakowania i następnie dokładnie przepłukać, co pozwoli usunąć z nich zabrudzenia i ewentualne środki chemiczne.

Czy można hodować rukolę samodzielnie w domu?

Choć rukola jest bardzo pozytywnie oddziałującą na ciało rośliną, to jednak jej codzienne kupowanie może w dużym stopniu obciążyć domowy budżet. Nic więc dziwnego, że tak często miłośnicy rukoli zastanawiają się nad tym, czy możliwe jest hodowanie jej samodzielnie w domu. Jak się okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rukolę posadzić w przydomowym ogródku, a nawet w doniczce i hodować ją w mieszkaniu. Jest to roślina dość niewymagająca, jeśli chodzi o glebę i nasłonecznienie, a także bardzo szybko wzrasta.

W jaki sposób spożywać rukolę?

Na sam koniec pozostaje jeszcze tylko kwestia tego, jak najlepiej spożywać rukolę i w jaki sposób włączyć ją do codziennego jadłospisu. Tak naprawdę możliwości w tym wypadku są ogromne, ponieważ liście rukoli można dodawać do zwykłych kanapek, lecz również do jajek, past serowych czy makaronów i pizz. Jest to świetny dodatek także do różnego rodzaju sałatek.