Czy senność po posiłku jest normalna? Przyczyny i metody zapobiegania senności poposiłkowej

Sen pojawia czasem wtedy, gdy najmniej się go spodziewamy. Czy kiedykolwiek czułaś się senns lub zmęczona po dużym posiłku? To uczucie senności spowodowane jest spadkiem poziomu energii naszego organizmu po posiłku, zwłaszcza gdy jest on obfity i bogaty w węglowodany i tłuszcze. Ale dlaczego dokładnie czujemy się ospali po posiłku? Oto zwięzłe i proste wytłumaczenie.

Zmagasz się z sennością po posiłku? Dowiedz się, jak jedzenie wpływa na sen

Nie na wszystkie pokarmy nasz organizm reaguje w ten sam sposób. To właśnie w przypadku pokarmów bogatych w węglowodany i tłuszcze nasze ciało czuje się bardziej ospałe.

Chociaż węglowodany są zwykle bardziej złożone do strawienia przez nasz organizm, są one niezbędne w zdrowym odżywianiu. Aby uniknąć ospałości, wystarczy dostosować spożycie węglowodanów, aby utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. Aby to zrobić, należy nadać priorytet węglowodanom złożonym, takim jak owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe…

Według ekspertów, posiłki zbilansowane pod względem makroskładników odżywczych lub bogate w białko, takie jak na przykład pieczone lub grillowane ryby, lub mięso z warzywami i ziemniakami (bez kalorycznych sosów), zmniejszają uczucie senności.

Senność po posiłku – dlaczego się ona pojawia? Naukowe wyjaśnienie

Po posiłku krew napływa do przewodu pokarmowego, aby ułatwić trawienie i transport wchłoniętych składników odżywczych do komórek i tkanek. Powoduje to, że mózg otrzymuje mniej krwi, a to powoduje senność.

Po dużym i obfitym posiłku może wystąpić tak zwana hipoglikemia reaktywna. Hipoglikemia reaktywna to hipoglikemia (stężenie glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl), która zwykle występuje po hiperglikemii spowodowanej spożyciem dużej ilości węglowodanów i/lub brakiem błonnika.

Sytuacja ta wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na insulinę, co prowadzi do spadku poziomu glukozy we krwi poniżej poziomu sprzed spożycia, powodując senność, zmęczenie, a nawet apetyt i chęć podjadania wkrótce po zakończeniu poprzedniego posiłku.

Po jakim czasie pojawia się senność po posiłku?

Ospałość pojawia się godzinę po jedzeniu. Po dużym posiłku jedzenie dociera do żołądka i jelit, gdzie rozpoczyna się trawienie i uwalniana jest seria hormonów żołądkowo-jelitowych, które regulują opróżnianie żołądka i powodują wzrost tryptofanu we krwi, który z kolei przyczyn się do produkcji serotoniny i melatoniny, czyli neuroprzekaźników, które dodatkowo prowadzą do senności.

Czy na senność po posiłku ma wpływ wiek, lub płeć?

Stan senności po jedzeniu nie zależy od wieku ani płci. Tego stanu mogą doświadczać zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze. Jak już wspomnieliśmy powyżej, to brak równowagi makroskładników odżywczych będzie wyzwalał senność i/ lub ewentualnie problemy zdrowotne.

Jak uniknąć senności po posiłku?

Jeśli zdarza Ci się to regularnie, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza i badanie w celu sprawdzenia, czy istnieje jakiś problem zdrowotny typu cukrzyca. Ale jeśli zdarza się to tylko raz na jakiś czas, można przeciwdziałać lub unikać skutków, ograniczając pokarmy bogate w cukier i tłuszcz, a także organizując sobie rozrywkę po posiłku (możesz np. pójść na dziesięciominutowy spacer) lub wypijając kawę, czy herbatę, które mają efekt stymulujący. Dobrze jest również umiarkować ilość jedzenia i kontrolować porcje, aby nie czuć się zbyt nasyconym. Dodatkowo drzemka nie dłuższa niż 30 minut pomoże ciału odpocząć i obudzić się z większą energią niż po obiedzie. Oczywiście pamiętaj, że niewystarczająca ilość snu w nocy spotęguje uczucie senności po posiłku.

Podsumowując

Za uczucie senności po posiłku odpowiedzialna jest mieszanka węglowodanów i tłuszczów, które wywołuje hipoglikemię reaktywną, czyli spadek stężenia glukozy we krwi. Innym dodatkowym czynnikiem jest odpływ krwi z móżgu, ponieważ organizm skupiony jest na trawieniu, a także wyzwolenie hormonów po posiłku takich jak serotonina i melatonina (hormon snu).